Najbliższy kurs Simply Meditation
14 grudnia 2013Simply Meditation - harmonia w życiuZapisz mnie Zadaj pytanie
Zostaw e-mail
powiadomimy Cię o najbliższym kursie Simply Meditation Zapisz mnieInne terminy
Sposób na samotność - medytacja
Samotność jest głównym czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia i choroba Alzheimera, a nawet przedwczesnej śmierci osób starszych. Jednakże, sposobem na pozbycie się poczucia alienacji może być medytacja.
Programy sieci społecznościowej, takie jak tworzenie ośrodków wspólnotowych mających na celu promowanie nowych kontaktów, są realizowane w celu zmniejszenia odczuwania samotności przez rozmaite grupy społeczne. Niestety, projekty te często są nieefektywne.
Jednakże, jak wynika z badań Carnegie Mellon University, medytacja uważności (inaczej przytomności umysłu, tj. kiedy doświadczamy coraz pełniej swojego stanu obecności) redukuje odczucie samotności u osób starszych.
Naukowcy odkryli również, że medytacja uważności - praktyka, której historia sięga czasów Buddy i która koncentruje się na intensyfikacji świadomości chwili obecnej - obniża poziom stanów zapalnych uważanych za przyspieszanie rozwoju wielu chorób.
Chociaż często mówi się ludziom, by rzucili palenie w celu poprawy stanu zdrowia i zapobieżeniu dolegliwościom, ale rzadko myślimy w ten sam sposób o samotności - mówią autorzy badań. - Tymczasem wiadomo, że poczucie samotności jest głównym czynnikiem problemów zdrowotnych i przedwczesnej śmierci u osób starszych. Badania zaś sugerują, że trening medytacji uważności jest obiecującą interwencją dla poprawy zdrowia osób starszych - dodają uczeni.
Na potrzeby badań zespół badawczy zaprosił do testów 40 zdrowych osób w wieku 55-85 lat, które wyraziły zainteresowanie nauką technik medytacji uważności. Każda osoba została zbadana na początku i na końcu analiz przy użyciu ustalonej przez zespół skali samotności. Od uczestników pobrano próbki krwi.
Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy uczestniczącej w ośmiotygodniowym programie medytacji mającym na celu obniżenie poziomu stresu (Mindfulness-Based Stress Reduction) lub też do grupy nie poddanej żadnemu leczeniu. Program MBSR składał się z cotygodniowych dwugodzinnych spotkań, podczas których uczestnicy poznawali techniki świadomości ciała - głębokiego dostrzegania doznań i pracy nad oddechem - i opracowywali sposób świadomego uczestniczenia w swoich emocjach i codziennych praktykach życiowych. Ponadto osoby te w domu praktykowały medytację uważności przez 30 minut dziennie.
Naukowcy odkryli, że osiem tygodni treningu medytacji uważności wywołało osłabienie poczucia samotności u uczestników. Porównując próbki uczeni zanotowali, że w pobranej wcześniej krwi ekspresja genów prozaplanych w komórkach odpornościowych była wyższa. Badania wykonane pod koniec testów wykazały, że opisywany trening zmniejsza siłę tej ekspresji białka c-reaktywnego.
Wyniki badań opublikowano w "Brain, Behavior and Immunity".
źródło: http://www.zwiazki.senior.pl/92,0,Sposob-na-samotnosc-8211-medytacja,14843.html
Podobne artykuły:
- Simply Meditation
- Kalendarz kursów Simply Meditation
- Po raz pierwszy jestem w stanie powiedzieć, że kocham siebie ...
- Czas zatrzymać się na chwilę i wziąć głęboki oddech
- Czym jest medytacja
- Dlaczego warto medytować - artykuł lekarza medycyny cz.1
- Dlaczego warto medytować - artykuł lekarza medycyny cz.2
- Joga i medytacja w pracy z depresją